//

Od przyszłego tygodnia więcej osób w świątyniach. Nowy limit wiernych w kościele

Dodano   0  
  Loading
Morawiecki: Limit osób w kościele będzie zmieniony

mateusz-morawiecki / foto. Mueller / MSC Wikimedia Commons

Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas swojej wizyty w Turku (woj. wielkopolskie) o podjęciu decyzji w sprawie poluzowania limitu wiernych w kościołach od przyszłego tygodnia. Od tego czasu, dla wiernych ma zostać udostępniona połowa miejsc.

  • O poluzowanie restrykcji oraz zmniejszenie limitu wiernych w kościele apelował w ostatnich dniach przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
  • Napisał list do premiera, w którym wyraził stanowczy sprzeciw wobec dalszego ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary.
  • Morawiecki ogłosił, że od przyszłego tygodnia w kościołach będzie mogła być zajęta połowa miejsc.
  • Zobacz także: Macron uderzony w twarz! Ochroniarze rzucili się na napastnika [WIDEO]

O poluzowanie restrykcji oraz zmniejszenie limitu wiernych w kościele apelował w ostatnich dniach przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Napisał on w niedzielę list do premiera, w którym wyraził stanowczy sprzeciw wobec dalszego ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary. Podkreślił w nim, że smuci go limit wiernych w kościele oraz fakt ograniczeń, podczas gdy większość obszarów życia gospodarczego i społecznego wraca do niemal pełnej działalności.

Do tej pory w świątyniach nadal obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Ma się to jednak zmienić.

Premier Morawiecki zapowiada, że limit wiernych w kościele będzie zmniejszony

W poniedziałek premier odniósł się do słów Arcybiskupa Gądeckiego. Ogłosił, że od przyszłego tygodnia w kościołach będzie mogło przebywać więcej wiernych. Jak wyjaśnił, plan zakłada, że zajęta będzie mogła być połowa miejsc w świątyniach.

Morawiecki zapewnił, że przedstawiciele rządu są w kontakcie z Episkopatem i prowadzone są dalsze rozmowy.

“W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby – podobnie jak to jest w innych miejscach – te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów” – zaznaczył premier.

“Mogę dzisiaj powiedzieć, że chcemy rzeczywiście doprowadzić do tego, żeby połowa miejsc w kościołach, tak jak to było rok temu, mogła być wypełniana” – oświadczył szef rządu

Szczegóły mają zostać podane informacji publicznej w czwartek.

tvp.info, radiomaryja.pl

POLECAMY