//

ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Dodano   0  
  Loading
Funkcjonariusze ABW.

/ Fot. YouTube

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informuje o zatrzymaniu Janusza N., który działał na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został aresztowany na 3 miesiące.

  • Do zatrzymania doszło 31 maja bieżącego roku. Janusz N. został aresztowany przez funkcjonariuszy ABW w Białymstoku.
  • Śledczy z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustalili, że podejrzany prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej. Od czasu aresztowania jego współpracownika, Janusz N. działał jeszcze prężniej.
  • Za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara więzienia od roku do 10 lat.
  • Zobacz także: Warszawski urzędnik pobierał kilkanaście pensji. Odpowie za wyłudzenia pieniędzy z budżetu miasta

Do zatrzymania doszło 31 maja bieżącego roku. Janusz N. został aresztowany przez funkcjonariuszy prowadzącego śledztwo w tej sprawie olsztyńskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Białymstoku. Zatrzymanie podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji zostało zatwierdzone 2 czerwca przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy. Janusz N. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

O śledztwie informuje oficjalnym profil Prokuratury Krajowej na Twitterze.

ABW przeszukała mieszkanie Janusza N., który pracował na zlecenie ustalonych osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu. Odnaleziono pieniądze o wartości przekraczającej 300 tys. zł oraz liczne nośniki danych.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaznaczył, że część środków finansowych odnalezionych podczas przeszukań była w obcej walucie.

Główne cele podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Śledczy z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustalili, że podejrzany prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej. Od czasu aresztowania jego współpracownika, Janusz N. działał jeszcze prężniej.

“Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym z pracującymi w Parlamencie Europejskim” – podał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

“Jego działalność wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Polski w UE i na arenie międzynarodowej” – ocenia Prokuratura Krajowa.

Za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara więzienia od roku do 10 lat.

salon24.pl

POLECAMY