//

Jest plan dalszego luzowania obostrzeń. Zaszczepieni na specjalnych prawach

Dodano   0  
  Loading
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Mateusz Morawiecki, PiS, premier, Rada Ministrów. / Fot. Facebook

W kolejnych tygodniach w Polsce będzie realizowany plan luzowania obostrzeń. – Sytuacja epidemiczna się poprawia. Dotychczasowa ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. Do obowiązujących limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione.

  • Od 13 czerwca poluzowany limit wiernych w kościołach.
  • Od 26 czerwca łagodniejsze limity m.in. na targach, konferencjach, siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, hotelach, placówkach pocztowych, bibliotekach, na wystawach i salach zabaw.
  • Tego samego dnia zostaną otwarte kluby i dyskoteki.
  • Zobacz także: Maseczki w przestrzeniach zamkniętych do końca wakacji?

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski na wspólnej konferencji prasowej zaprezentowali plan luzowania obostrzeń na kolejne tygodnie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, już od 13 czerwca zwiększy się liczba osób, które będą mogły przebywać w kościołach. Rząd poinformował, że będzie mogła w nich być zajęta połowa miejsc.

Spore zmiany nastąpią od 26 czerwca. Poluzowany zostanie limit gości na targach i konferencjach. Od tego dnia będzie wynosił 1 osobę na 10 metrów kwadratowych. Identyczne rozwiązanie zostanie przyjęte w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, na wystawach i salach zabaw.

Z kolei w hotelach zwiększony zostanie limit do 75 proc. wszystkich miejsc, z wyłączeniem dzieci do 12. roku życia. Ta zmiana także wejdzie w życie 26 czerwca. Tego samego dnia zostaną otwarte kluby i dyskoteki. Będzie się w nich mogło bawić do 150 osób.

Zaszczepieni ponad limitami

Do przyjętych limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. Minister zdrowia zaznaczył, że na takie przywileje nie mogą liczyć ozdrowieńcy. – Jeśli chodzi o kwestię benefitów, czy ułatwień związanych z wykonaniem szczepienia, to my prowadzimy politykę neutralną – uwzględniamy przede wszystkim informacje, że osoba zaszczepiona jest bezpieczna dla otoczenia i w związku z tym nie naraża osób, z którymi przebywa, na zakażenie, przynajmniej w tym dużym stopniu, bo zawsze jakieś minimalne ryzyko istnieje – powiedział.

– Przekonanie, że ozdrowieńcy i zaszczepieni nie zarażają, jest błędne – wskazywała jeszcze w marcu tego roku rządowa TVP 3 Poznań. – Prawidłowo zaszczepiona osoba nie ma żadnych objawów. Jednak, kiedy zachoruje jej małżonek, ona także może się od niej zarazić i przenosić wirusa na innych, tylko wówczas jest to bezobjawowe zakażenie – tłumaczył na antenie stacji prof. Jacek Wysocki, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

wp.pl, rmf24.pl, poznan.tvp.pl

POLECAMY